Trà Lam jest świetnym przykładem ukazującym jak granice państw podzieliły nazewnictwo jednolitej kultury herbacianej. Jeśli tę samą herbatę sprzedawać kilka kilometrów dalej już w Chinach będzie nosiła nazwę -竹筒茶Zhútǒng chá. Trà Lam -zaliczamy do herbat ciemnych gdyż smak jej "dojrzewa " dzięki długotrwałemu działaniu drobnoustrojów. Do niedawna była wytwarzana tylko na potrzeby lokalnych mniejszości etnicznych, bez komercyjnego trendu. Plantacje , podział jakościowy czy strategia produkcji i sprzedaży jest całkowicie obca tej herbacie. Czasy się zmieniają jest coraz większe zapotrzebowanie na unikaty herbaciane. Niecodzienny styl wytwarzania Trà Lam zwraca uwagę wietnamskich ludzi herbaty.
Proces produkcji:
Autochtoni tę herbatę wytwarzają z wolno rosnących wysokich wielkolistnych krzewów herbacianych naturalnie występujących w rejonach prow. Ha Giang.
Surowe liście po obróbce termicznej (aby zatrzymać oksydacje) upychane są do pustego wnętrza kawałka bambusa.
Następnie tak przygotowany "bambusowy kijek"przypieka (opala ) się przez kilka minut. Po wietnamsku będzie to technika zwana" grilowaniem ". Tak szczelnie upakowana przypieczona herbata trzymana przez kilka lat zmienia swoje właściwości smakowe od silnie gorzkich do dymno-owocowych.
Bambusy w Japonii okolice Tokio
Przy okazji warto zwrócić uwagę materiał: - bambus ( Bambusoideae Luerss).Te wspaniałe rośliny są wieloletnimi zdrewniałymi trawami i w zależności od gatunku dorastac mogą do 20 metrów .
Bambus - ma wiele powiązań z dalekowschodnią kulturą oraz zwyczajami herbacianymi.
Przygotowanie w wietnamskiej ceramice z Bat Trang ( przedmieścia Hanoi).
Temperatura powyżej 95℃ pierwsze parzenie ok.1.5 minuty. Nie było opłukiwania lisci tak jak robi sie przy herbatach typu pu-erh.
Smak lekki - Trà Lam- potrzebuje długiego parzenia.
Drugie parzenie po 3ch minutach.
Wsumie było parzeń 8 - zabrało to ponad 1godzinę. Gyby skoncentrować się bardziej pracochłonnej technice przygotowania swobodnie można było by zrobić ok.12 parzeń. Trà Lam jest bardzo wydajna.
Stan po parzeniu - liście w podobnej kondycji jak w chińskiej Tou-cha
Kilka tygodni temu w blogu"Kolorowy świat herbaty" RR opisywał swoje doświadczenia z herbatą sprasowaną wewnątrz bambusa.
Tak się składa iż -竹筒茶 Zhútǒng chá czyli chińska wersja komercyjna wietnamskiej Trà Lam jest dostępna w Polsce w Czajowni.
Rong Tre ( Bambusowy Dragon) - pomaga w przedstawieniu herbat wietnamskich w tym Trà Lam
Komentarze
Prześlij komentarz