Yame Tsujiri.. 八女辻利 -kapitalizm i nazwa firmy.

Jakie to szczęście być obdarowywanym herbatami  zakupionymi w odległych miejscach! Dzięki  otrzymanej herbacie  jest  nowe odkrycie tym razem nie chodzi o smak naparu a o historię firmy która ją produkuje. Pewna zagadka została rozwiązana.

A wystko to dzięki herbacie o nazwie Yame Tsujiri.(. 八女辻利 )
W Japonii - Tsujiri  kojarzy się przede wszystkim z różnymi artykułami " post-herbacianymi "  typu - herbaciane słodycze,  matcha desery ,   proszek matcha latte ..



a także jako markowa  firma herbaciana z domu towarowego.

W   Japonii  w domach towarowych w przeciwienstwie do supermarketow  zakupimy produkty o wysokiej jakości dlatego każda mająca uznanie na rynku firma posiada swoje stoisko oferujące elegancko opakowane herbaty.
. Ippodo, Fukujuen czy Tsujiri - to rozpozwalane firmy nie tylko miast japonskich  ale i na Tajwanie ( Taipei ) czy w Szanghaju (CHRL) czy innych  światowych metropoliach.. Coś trochę podobnego jak w polskich  galeriach handlowych  mamy Krakowski Kredendes czy pijalnie czekolady Wedla. itp....Powszenie   znane  jako przedsiębiorstwa  które oferują wyższej jakości  wyselekconowane porodukty obowiązkowo  profesjonalnej w wysublimowanej  szacie graficznej. Takiej markowej  klasy jest właśnie Tsujiri---





Firma Tsujiri
Założony  przez  pana Tsuji Riemon`a  sklep  Tsujiri  powstał  1860roku (万延元年) w Uji - sukcesywnie rozwijając  sprzedaż  wysokiej jakości  herbat (np. gyokuro.) 
Pewna innowacja  firmy wpisała się w historię współczesnego wizerunku  herbaty w Japonii:
Tsujiri  jako pierwsza  wprowadziła  skrzynie  obite  blachą   twz.  CHABITSU  ( 茶櫃-  ちゃびつ )do przechowywania i transportu  suchych liści co zrewolucjonizowano transport i przechowywanie  herbat.

O  firmie Tsujiri (宇治辻利  ) pisałem już kiedyś przedstawiając  dwie herbaty MATCHA:
Miyakoji - oraz Matcha Uzu no Shiro firmy TSUJIRI UJI  辻利 宇治抹茶  ( marzec 2015)


Kilka dni temu  kiedy otrzymałem  Yame cha  Tsujiri.. 八女辻利 ..zauważyłem że nazwą firmy jest  coś  jest nie tak.    (辻利茶舗)



Na opakowaniu był napis 辻利茶舗
 Okazuje się że obecnie Tsujiri  to nie jedna firma tylko kilka .  Nastąpił bowiem podział   przedsiębiorstwa na kilka i wszystkie  chcą zachować nazwę..
  Dzisiejsza moja herbata Yame cha pochodzi z  Tsujiri  Chyaho  ( 辻利茶舗) od ....  z siedzibą w Kokura  ( Kyushu). jest  niezależna od firmy z Uji 辻利茶舗
Co się okazuje fim herbacianych o nazwie Tsujiri jest kilka :
株式会社 辻利兵衛本店 TSUJI RIHEI HONTEN Co.,Ltd
株式会社 祇園辻利 GionTsujiri SaryoTsujiri
 辻利宇治本店       Tsujiri UJI honten.

Jak możemy ssięie spodziewać takie podziały rodzinnych firm nie są rzadkością.  Odwiedzając " stolicę tradycyjnej japońskiej herbaty-  Uji  (宇治 zauważymy sklepy o tej samej  nazwie  Kanbayashi  (上林 ) z tym że oba sklepy ..uważają się prawowitego właściciela nazwy. Spór trwa bardzo długo i nie widać końca.
Jak zauważymy wykupywanie sławnych firm herbacianych nie należy do rzadkości..i  nie ogranicza sięsie to tylko do Japonii -np. znany w Polsce -Lipton  to należy do Uniliver - który sprzedaje kosmetyki ( np. szapony)..

辻利宇治本店Tsujiri UJI honten - jest wykupiony przez korporacje o nazwie Kataoka & Co., Ltd -
do ktorej należą takie znane marki w Polsce jak:
Jak widać wielke korporacje handlowe zainteresowane są wykupieniem nazw dobrze znanych markowych firm  dotyczy to także herbaty.
O Yame cha z  辻利茶舗  Tsujiri Chyaho będzie oddzielny wpis- bo herbata naprawdę dobra.



p.s.Cudziri  Ćiaho - tak przeczytamy po polsku  < 辻利茶舗  Tsujiri Chyaho

Komentarze