Nareszcie udało się przygotować herbatę z Koreii – ręcznie obrabiana ze swobodnie rosnących krzewów w Hadong u podnóża góry Jiri.
Jagseol 작설(雀舌) - „ptasi języczek” albo dokładniej „ język wróbla” – przykład satrych nazw ręcznie robionych herbat w Korei. Była to jedna z pierwszych herbat wytwarzanych od lat 70tych kiedy zaczeły odradzać się tradycje oraz odkrywanie duchowych wartości parzenia w ręcznie wykonanej ceramice . Ten dzisiejszy „ptasi języczek” ma dodatkowo jeszcze w nazwie dopisek „ praca sławnego mistrza KimDong Gon „ . To ukazuje jak kilka dekad temu wyglądała sytuacja herbaciana w Korei Południowej –czyli czasy niszowej produkcji dla niewielkiej grupy społeczeństwa. Herbaty były wytwarzane ręcznie w świątyniach buddyjskich oraz przez kilka rodzin posiadających półdzikie ogrody herbaciane zajdujące się daleko wysoko w górach. Istnieje przekaz ze są to pozostałości po buddyjskich uprawach herbaty w okresie panowania dynastii Koryo ( Goryeo 918-1392r.)
Ta dzisiejsza parzona 4 razy w temperaturze ok 80C - w smaku da się wyczuć akcenty zbliżone do orzechów włoskich oraz cos z herbat zielonych chińskich takze delikatne umami charakterystyczne dla herbat japońskich.
Herbata w Korei miała status kultury wysokiej ...obecnie stała się bardziej popularna dzięki promocji tradycyjnych zwyczajów z jednej strony a drugiej - wzrostem maszynowej produkcji taniej herbaty na wyspie Jeju ( Dżedżu) . Dlatego obecnie w poznawaniu współczesnych herbat koreańskich jest pewien „haczyk „- przy stosowaniu podziału na okresy zbiorów ale i jakości. Czyli pierwszy – najdelikatniejsze pąki i ; drugi jeden listek i pąk, trzeci 3 listki itd. Jeśli zbiory wykonuje się maszynowo i obrabia na skale masową to nie otrzymamy takiej samej jakościowo dobrej herbaty jak obrabiana w malej ilości przez mistrza o wieloletnim doświadczeniu którego ogród herbaciany znajduje się w górach a nie na nowo założonej plantacji. Urokiem wysokiej jakości herbat są czynniki jak – miejsce wegetacji krzewu herbacianego oraz mistrzowska ręczna obróbka listków.
Jagseol 작설(雀舌) – po polsku wymowa brzmi podobnie jak CZAKSOL
Linki o koreańskiej herbacie:
Komentarze
Prześlij komentarz