Herbata oolong znana pod nazwą Fenghuang Dancong ( 鳳凰單欉) pochodzi regionu wzgórz Fenghuang ( 鳳凰山)w okolicach miasta Chaozho w północno -wschodniej części prowincji Guandong. Właściwie to grupa herbat mająca olbrzymią liczbę odmian dzieloną ze względu na aromaty jak: migdałowy(杏仁香) miodowy ( 蜜蘭香), kwiatu imbiru (姜花香 ) , cynamonu (肉桂香) , magnolii ( 玉蘭香 ) itd. Także istnieje wiele dancongów o ciekawych nazwach jak” aromat przybywający wieczorem „ ( yèlái xiāng 夜来 香 - kwiat Telosma cordata) oraz intrygujących np.„ aromat kaczej kupy „ (yāshǐ xiāng鴨屎香).
Na fotografi powyżej widzimy (鳳凰単叢 -紅蕊肉桂) Fenghuang Dancong który nosi nazwę Hóngruǐ ròuguì (紅蕊肉桂) -
I pojawiają się pytania .. Bo ròuguì 肉桂 – to odmiana krzewu herbacianego tak bardzo popularnego w górach Wuyi – gdzie mamy do wyboru ròuguì( 肉桂 ) z wielu sławnych miejsc jak Mǎtóu(馬頭 ) czy drogocenny Huìyuàn kēng(慧苑坑) ? Albo czy może chodzi o aromat cynamonu (肉桂香 ).?
Właściciel herbacianego butiku Chashinkyo ( 茶心居) w japońskim mieście Nagoya pan Tsubouchi – który osobiście sprowadza herbaty od swojego mistrza w Chaozhou – wyselekcjonował tego typu herbatę i według jego wyjaśnień - Hóngruǐ ròuguì (紅蕊肉桂) to niszowy kultywar. Nie chodzi tutaj o aromat tylko o odmianę krzewu spokrewnionego z ròuguì( 肉桂 ). Charakterystyczną cechą powinien być „ czerwony rdzeń liścia ròuguì”-- którego nie dopatrzyłem się. W dodatku istnieje alternatywana odmiana o nazwie Báigruǐ ròuguì (白蕊肉桂) „ biały rdzeń liścia ròuguì”.. czyli jest to troche skomplikowane.
Z powodu bardzo małej ilości suszu ( 20 gram) nie mogę sobie pozwolić na farmerskie parzenie tak jak z okolic Fenghuang – czyli bardzo dużo listków w stosunku do naczynia.
Już najwyższy czas aby poćwiczyć parzenie w zestawie z gong fu z Chaozhou( 潮州工夫茶)raczej dziś mniej formalnie bez czajniczka .. Orginalny czajniczek z Chaozhou ( 潮州茶壺) lepiej się nadaje do przygotowania naparu w bardziej kontemplacyjnym nastroju kiedy pojawia się element duchowy - kiedy jest" miejsce i czas "na bardziej złożone formalne czy dopracowane przygotowanie. To dzisiejsze to to praktyczna analiza smaku , odkrywanie jakie oblicza ma Fenghuang Dancong ( 鳳凰單欉)
Parzenie : w mini gaiwanie w temp. powyżej 95℃
Udało się mocnych 8 zaparzeń, Niestety rewelacji nie było. Dobrze jednak przygotować od czasu do czasu tego typu oolong.. gorczyczka na długo pozostaje na języku.
Smak lekko kwiecisty – z goryczką - daje wrażenie ze lepiej zaparzyć go z innymi Dancongami i wtedy odkrywać różnice sensoryczne grupy tych oolongow może dać ciekawe rezultaty.
O dawnej herbacieFenghuang Dancong ( 鳳凰單欉) takiej zwykłej codziennej było tutaj
2018rok
Wu Dong Dancong Cha 烏岽單叢 ; ",,.單叢烏龍 (https://cha-herbata.blogspot.com/2018/11/wu-dong-dancong-cha-smalec-kaszanka-gry.html)
różne sposoby
czerwony pręcik cynamonu 紅蕊肉桂
Komentarze
Prześlij komentarz