Herbata Sencha - z krzewów o 1200 letniej historii ገጠሬው

Hiyoshi cha – to herbata która powstała dzięki pomysłowi wykorzystania krzewów herbacianych rosnących u podnóża sławnej góry Hiei. Na  szczvcie  góry znajduje się historyczne  centrum-  ośrodek klasztorny szkoły buddyjskiej w tradycji Tendai (天台宗 ) . Jak przekazuje legenda  nasiona herbaciane sprowadził i posadził mnich Saicho w 805 roku po powrocie z ówczesnych Chin ( okres panowania dyn. Tang ). Ostatnimi laty zainteresowano się krzewami herbaty porastającymi górę Hiei. 

                    
                                     Opakowanie -   zestaw opisów  informacyjnych

Badania genetyczne – analizy DNA wykonane w laboratoriach Uniwersytetu Tokijskiego stwierdzają bardzo bliskie spokrewnienie z krzewów z Hie z krzewami porastającymi góry Tiantai w prowincji Zhejiang w Chinach. Ten fakt ma znaczyć o autentyczności legendy o posadzeniu pierwszych upraw herbacianych w Japonii.

Hiyoshi cha - została wykorzystana do promocji turystycznej miasta Otsu i jest jedenym z produktów reprezentacyjnych  (大津百町百福物ブランド)  -  dlatego opakowanie jest ostemplowane.

                                                     znak    認定

Przy projekcie wykreowania tej herbaty brało udział  stowarzyszenie produkcji i promocji herbaty -prefektury Shiga ( historyczna nazwa Ōmi no kuni  近江国 ).

  Powstał wysokiej jakości markowy lokalny  produkt – który jest wysokiej jakości herbatą sencha – tzn. jou-sencha ( 上煎茶) . Obecnie używana technika produkcji nie ma zbyt wiele wspólnego z historycznymi prasowanymi herbatami sprzed ok . 1200lat.  Niektóre źródła że zaniechane w Chinach techniki produkcji przy użyciu pary przetrwały w Japonii. Tylko należy mieć na uwadze  że technikę powstawania herbat przy użyciu pary- tj. aosei sencha seihou (青製煎茶製法) dopracował i rozpowszechnił Nagatani Souen((永谷宗円) ok. 1786roku.

Jest to metoda dzięki której powstaje napar herbaciany o bogatym w smaku umami – taki  preferują w Japonii.



Podsumowując: Hiyoshi cha powstaje z legendarnych krzewów - których listki obrabiane  typowo japońską techniką -  dzięki której  powstaje Sencha.\

Dla drogocennych delikatnych herbat potrzebne jest pieczołowite przygotowanie -czyli dobór odpowiednich naczyń do parzenia , zwracanie uwagi na czas parzenia, jakość i temperaturę wody 

Na dzień przed planowanym parzeniem listki przeniosłem do porcelanowego pojemniczka – aby trochę po oddychały - będzie to bardziej przyjemne niż przesypywanie z torebki. Do tego czajniczek wykonany przez wnuka mistrza Yamada Jouzan, koreańska czarka typu Ido.. 


I tak zwykle przygotowanie herbaty przeradza się w czas dla opanowania oddechu..praktyki itd.

.Idea jest taka: skupić się na parzeniu herbaty – nie myśleć o otaczającej rzeczywistości .

Pierwsze parzenie przez ok 40 sekund w wodzie o temperature ok.60 stopni ℃.

Wydobywa się aromat zapowiadający napar o bogatym smaku ーpojawia się  aromat  który  kojarzy  się z orzechami  włoskimi.

Bardzo wyraźny smak umami z se słodkimi akcentami tzw., amami.  Przyjemny być  może da się wyłapać podobieństwa z  herbatami z Chin - takie -  które  kiedyś  opisywałem: Tenmoku

https://cha-herbata.blogspot.com/2016/11/jingshan-wufeg-buddyjska-zielona-herbata.html

                                     

                                        obserwowanie  po parzeniu..

Poczucie przyjemnego rozchodzenia się naparu - orzech włoskie  dominują .

Drugie ,trzecie zaparzanie – zwiększam temperaturę wody – cały czas liski dostrajają przyjemnego naparu.

Myśli powracają do rzeczywistości dobrze było by żeby tak aby herbata wpływała na ludzi aby stali się pokojowo nastawieni.. a jeśli powstaje agresja i nazbyt wielka pobudliwość to wykorzystać to na czyszczenie lasów ze śmieci pomaganiu w dobrych intencjach..


źródła

http://otsu-hyakufuku.jp/2020/08/1781/

https://www.wikiwand.com/pl/Tendai




Komentarze