古樹曬紅Gǔshù shàihóng to typ Pǔ'ěr shài hóng 普洱曬紅 – czyli herbata Hongcha ( po chińsku czerwona) która jest zaliczana do grupy herbat Pu-erh( Pǔ'ěr 普洱).
Może powstać zamieszanie.. Ostatnio ogolne wyjaśnia się że herbaty z grupy Pu-erh nie są herbatami czerwonymi tylko ciemnymi. Ale tu sie pojawia 古樹曬紅Gǔshù shàihóng jako herbata -Hongcha Pu-erh czyli ”Czerwona ”Herbata Pu-erh (普洱紅茶).
Co tu jest napisane od prawej :讓你喝到太陽的味道 chyba można przetłumaczyć jako Ciesz się smakiem powstałym dzięki Słońcu (让你喝到大阳的味道)
古樹曬紅 ( 古树晒红 ) ーLiście ze starych drzew( Gushu ) przerobione na Hongcha przy udziale suszenia na słońcu.
普洱 Pu-erh( Pǔ'ěr)
A co to jest Hongcha Pu-erh czyli Czerwona Herbata Pu-erh ? Nie... to nie to samo co kupimy w supermarkecie np. „ czerwoną herbatę Pu-erh z dodatkami” albo „czerwona Pu-erh aromatyzowana” ...To zupełnie inny świat.
Hongcha Pu-erh czyli "Czerwona" Herbata Pu-erh to niszowa herbata której nazwa wprowadza wiele zamieszania wśród wielbicieli herbat. We wrześniu (05- 2022 ) było to przedstawione w
„Pu-erh - Herbata czerwona HONG CHA - pewna - ciekawostka z supermarketu.”
Jest opis definicji jak określają PU- ERH chińskie przepisy. :
1. Musi to być herbata pochodząca z obszaru gdzie obowiązują normy geograficzne ustalone przez rząd chiński ( GB/T 22111-2008 ).. Takie pozwolenie ma 638 miejsc w Yunnanie.
2. W procesie obróbki liści herbacianych musi zajść proces suszenia na słońcu z zachowaniem ręcznej produkcji.
3. Potrzebne jest oficjalne zezwolenie żeby herbata została nazwana pu-erh.
TUTAJ ISTOTNĄ ZMIANĄ JEST TO ŻE NIE TYLKO HERBATY CIEMNE MOGĄ OTRZYMAĆ NAZWĘ >>>> PU-ERH
Spełniając wymogi normy GB/T 22111-2008 mamy herbaty białe,zielone, i także bliskie 100% oksydowaniu czyli czarne w zachodniej nomenklaturze. ( czerwone po chińsku)Te wymogi spełnia ta dzisiejsza 古樹曬紅Gǔshù shàihóng .
古樹曬紅Gǔshù shàihóng - czyli listki ze starego drzewa Camelia Sinensis var..( niewiem .... thalinensis ??) Miejsce jej pochodzenia nie jest także w100% znane.. Ta herbata została wysłana ze stolicy prowincji Guangxi miasta Nanning. Przywieziona z pogranicza prowincji Yunnan z Laosem gdzie podczas podroży w tamtych okolicach wyselekcjonował ją pan. Zhong( 鍾) badacz, nauczyciel, pasjonat herbaty z Nanningu.
Stare drzewa z granicy między prow.Yunnan a Laosem (古樹Gǔshù) –obrabiane z etapem suszenia na słońcu to - shàigān(曬乾) .Suszenie na słońcu shàigān(曬乾)jest najbardziej powolnym naturalnym sposobem stosowanym przy wytwarzaniu niektórych herbat przede wszystkim ciemnych. Proces suszenia na słońcu jest jednym z wymagań prawnych w prowincji Yunnan aby herbata mogla uzyskać nazwę pu-erh. Proces suszenia roślin na słońcu jest najstarszą i naturalną metodą znaną na całym świecie Taka technika była popularna w produkcji ziół leczniczych ale ze względów ekonomicznych zastępowana jest bardziej szybkimi wydajnymi i metodami a w produkcji herbat prawie wyparta przez inne jak użycie ognia czy strumienia gorącego powietrza. Obecnie w dobie traktowania herbaty jako cos wiecej niz napitku , dla jej produkcji nastały nowe czasy gdzie zaczęto wykorzystywać niszowe, naturalne , proste techniki obróbki.Tak jest właśnie z nowym podejściem do taktowania rodzimych naturalnie wegetujacych krzewów herbacianych w prowincji Yunnan. Utworzono prawo i licencjat na herbaty które magą nosić nazwę herbaty Pu-erh ( Pǔ'ěr 普洱茶) ー to powoduje więcej zamieszania w klasyfikacji. Listki z tych samych starych drzew herbacianych możemy obrobić na:
-古樹紅茶 Gǔshù hóngchá – czyli zwyczajną herbatę Hongcha obrabianą maszynowo.
-古樹曬紅 Gǔshù shàihóng - z procesem suszenia słońcu jako ostnim etapow..
Ta dziejesza 古樹曬紅 Gǔshù shàihóng – to niszowa herbata ,wytwarzana w małych ilościach. Stare drzewa z granicy między prow.Yunnan a Laosem (古樹Gǔshù) –są nie tylko obrabiane z etapem suszenia na słońcu - shàigān(曬乾) ale całkowicie wytwarzane bez udziału maszyn .Listki : widać że jest herbata ręcznie obrabiana posiada nie regularne rozmiary .
Parzenie
naczynie : szklany gaiwan z lat 90tych – grube szkło laboratoryjne pozwala na utrzymanie wysokiej temperatury- choć nie tak dobry jak ceramiczny ale można obserwować listki..a to jest dość ważne.. ta herbata powoli się parzy...dopiero po 1 minucie zalania wodą o temp. ok.95C -zaczyna się pojawiając blady kolor ciemno żółty.
Po 1minucie 40sek.. nastaje czas sprawdzenia efektów parzenia.
Aromat: lekki owocowySmak : trudny do zdefiniowania miodowy niezbyt silny..( akcenty wyczuwalne dla herbat czarnych z Assamu po 2drugim parzeniu.) Na-pewno nie jest to smak aromatycznej herbaty Yunnan Dianhong.
Kolor : ciemno żółty
Listki po parzeniu
Ciężko je porównywać do zwykłych hongcha. Delektowanie się nimi wymaga przygotowania . Być może bez znajomości co się parzy można dojść do przekonania że jest to herbata czarna której proces suszenia nie przebiegał zbyt intensywnie albo nie została przyprażona dla uzyskania intensywnego aromatu.
Hongcha Pu-erh czyli Czerwona Herbata Pu-erh – brzmi jak niepoprawne określanie Pu-erh jako czerwone. (?) - chyba nie?
古樹曬紅 ーGǔshù shàihóng zapis tradycyjny
古树晒红 ーGǔshù shàihóng zapis po reformach w ludowym panstwie
Super blog. Jestem pewny , że dużo osób wejdzie na ten blog.
OdpowiedzUsuń. Jestem pewny , że fotowoltaika jest super
OdpowiedzUsuńSuper blog. Będę wracał na ten blog.
OdpowiedzUsuńW jakim celu ? Promowania firmy agencji interaktywnej IV3 dawid paprocki ? Czy przygody herbaciane interesują?
OdpowiedzUsuń