Kolekcje oraz rozwój kultury herbacianej w Polsce.

 

Chcąc czy nie chcąc powoli powiększa się kolekcja historycznych przedmiotów dokumentujących rozwój kultury herbacianej w Polsce.. Przed II Wojną Światową –„ pan Szarski i Synowie „ aktywnie działali na krakowskiej scenie herbacianej trzymając herbatę w 5ciu ubikacjach . O czym było tu pisane.

.Herbata w 5ciu ubikacjach - Kraków ( +czarny melanż )w dniu stycznia 06, 2022

A  teraz  pojawia   sie  artystyczny herbaciany eksponat z przed I Wojny Światowej – metalowa puszka po herbacie GANGES -firmy Bazyli Perłow i Synowie - (  pochodzi z Warszawy.)


Misz masz kulturowy oczywisty   ” Gejsze – Japoneczki nad Gangesem „ - to przykład jak ok.150 lat temu wyobrażono sobie egzotyczne krainy..

        Bazyli Perłow i Synowie istnieje od 1787 roku..orginal

          Blaszana  stara puszka jest przydatna ze względu na rozmiar ( 9 cm x 15 cm x 8 cm ) - to daje możliwość magazynowania, trzymania pakowanych współczesnych herbat japońskich.. Taka nowa funkcjonalność dawnych przedmiotów nadaje im nowego życia  i w dodatku  jest  to praktyczne ..


 Dodatkowe inne obserwacje - imspiracje :


          
              Taki stary obrazek pobudza do poszukiwań ---- podobieństw w otoczeniu . 

A to kończy się poszerzaniem wiedzy czym był styl Chinoiserie..

Poznawaniu  historii i tradycji herbaty na ziemiach  polskich – towarzyszy ( a także zagraża).. dokupowanie innych „ciekawostek historycznych „ typu Filiżanka Hortensja Herbata Bazyli Perłow i Synowie”

Filiżanka Hortensja Herbata Bazyli Perłow i Synowie  - KAKAO ?

zabawa - obserwacje zmiany kolorów w zależności od pitej herbaty.



Zielona Czy Czarna ???


(Kiedy czyta sie  teksty o firmie Perolw dowiadujeny sie ze Bazyli to Wasilij)

Teksty z internetu:

W witrynie sklepu Perłowych przy Krakowskim Przedmieściu kiwający się Chińczyk pokazywał przechodniom język.


                             Szczypta egzotyki - prawdopodobnie  taki  to byl "Chinczyk" (?)

Teksty z internetu:

 Rodzina Perłowa prowadziła handel herbatą za czasów Katarzyny II. Firmę założył w 1787 Aleksiej Perłow. Następne pokolenia rodziny wytrwale propagowały picie herbaty w carskiej Rosji. W 1860 r. powstało wolnorynkowe przedsiębiorstwo Perłowych - Towarzystwo Handlu Herbatą: W. [Wasilij] Perłow i Synowie. W 1866 Wasilij zmarł, jego
synowie podzielili firmę. Pod dawną nazwą działał starszy z braci Semen Wasylewicz; zaś młodszy zainicjował działalność przedsiębiorstwa Sergiej Wasylewicz Perłow i Ska. Bracia konkurowali ze sobą, otwierając nowe sklepy w całym imperium rosyjskim: w latach 90. XIX w. w samej Moskwie mieli 14 sklepów w głównych częściach miasta. W setną rocznicę powstania firmy w roku 1887 r., car Aleksander III nadał szlachectwo rodzinie Perłowa. Odtąd przysługiwał rodzinie herb z wyobrażeniem krzaku herbacianego i sześciu "megapereł" w klejnocie. Otrzymali też tytuł dostawców dworu rosyjskiego.

http://warszawa.gazeta.pl/warszawa/1,34889,7830846,Herbata_do_Warszawy_przyszla_ze_Wschodu.html#ixzz1FFy25a8l

https://artinfo.pl/dzielo/herbatnica-601

Komentarze

Prześlij komentarz